pomoce szkolne

Matematyka, Historia , Język polski


Bardzo dobrą pomoc przy nauce ww. przedmiotów są programy do nauki na stronie https://matlandia.gwo.pl/#nasze-programy. To w bardzo fajny sposób opracowane programy, które pomagają utrwalić materiał z przdmiotu. Fajna grafika i ciekawe historyjki wciągają dzieciaki, które chętniej się uczą. Cieszą się u nas powodzeniem już dwa lata.
Polecamy


Akademia Khana

 Ogromną pomocą dla nas( zarówno dla mnie jak i dla dzieciaków) są lekcje na Khan Academy.
Jest to spory zasób wiedzy przedstawiony w sposób prosty i ciekawy za pomocą krótkich filmików na Youtube. Do każdego tematu jest objaśnienie i przygotowany zestaw ćwiczeń. Na stronie Khan Academy możemy się zalogować i założyć własne konto, na którym zagłębiać poszczególne tematy (w zależności od zainteresowań). Zdobywając jednocześnie punkty i śledząc własne postępy. Możemy również jako nauczyciele/rodzice tworzyć własne "klasy" do których zapisujemy nasze dziecko i od tego momentu sprawdzać jak radzi sobie z poszczególnymi tematami. Na wykresach możemy odczytać to z czym ma problem, co idzie mu dobrze a do czego jeszcze musi się przyłożyć, ile pracował z danym tematem, co go interesuje itd. Uważam, że to najlepsza pomoc jaką znalazłam. W większości mamy materiał w języku angielskim, ale przecież języka angielskiego dzieci uczą się teraz od przedszkola  :). Natomiast coraz więcej materiału jest już tłumaczonego na język polski. Sami sprawdźcie jakie to ciekawe:
https://www.khanacademy.org/
Założycielem jest Salman Khan. Poczytać o pomysłodawcy możemy w jego książce pt. "Akademia Khana. Szkoła bez granic." Pozycja obowiązkowa jeśli chcemy zrozumieć na jakiej idei oparta jest Akademia.

 Opowiada o tym również sam założyciel, warto posłuchać:

https://www.ted.com/talks/salman_khan_let_s_use_video_to_reinvent_education#t-1135612
 

Kalendarz przed/szkolny



W zeszłym roku szkolnym założyłam chłopakom kalendarze, w których codziennie(?) zapisywali kilka podstawowych informacji. Znalazłam to na jednym z amerykańskich blogów i nie bardzo wiedziałam czy u nas się przyjmie, ale ku mojemu zaskoczeniu  było  to wręcz ulubione zajęcie. Codziennie na początku  zajęć każdy wyjmuje swój kalendarz i go uzupełnia. Młodsze dzieciaki dopiero w tym roku będą miały swoje własne :). Trochę pracy to kosztuje na początku, ale się opłaca. Więcej o tym co znajduje się w środku takiego naszego kalendarza piszę tutaj.


Kilka pomysłów na takie kalendarze znajdziecie w internecie. Można także samemu coś stworzyć niekoniecznie podobnego. Oto kilka stron gdzie panie dzielą się swoimi dziełami, które można sobie bezpłatnie pobrać:


http://www.confessionsofahomeschooler.com/blog/2012/09/elementary-daily-learning-notebook.html

 
Własny słowniczek!

Pomysł zaczerpnięty od http://www.mamaslearningcorner.com/. Na jej stronie jest do pobrania dokument do tworzenia przez dziecko własnego słownika. Przetłumaczyłam go i powstało coś takiego:

Jak pracować z pomocą tego dokumentu? Odpowiedź znajdziecie w filmie instruktażowym w wersji anglojęzycznej
 
My będziemy również w podobny sposób pracować w tym roku szkolnym i zobaczymy jak to działa,
 a zapowiada się ciekawie :).

Lapbook

Znacie może fajny sposób na naukę z pomocą Lapbooka? Świetna zabawa a zarazem sposób na utrwalenie wiadomości i ich zebranie w jednym dokumencie. Poza tym można go uzupełniać systematycznie, kiedy pozyskujemy nowe informacje. Myślę, że mało rozpowszechnione jest to u nas, ale nic straconego... do dzieła :)
Oto jeden  z wielu filmików, które objaśniają czym są Lapbooki:

Do stworzenia lapbooka przyda się coś takiego:
http://www.homeschoolshare.com/lapbook-templates.php

Eksperymenty

Jeśli macie ochotę poeksperymentować zachęcam do zakupu książki pt. "Przyroda to przygoda" autorstwa Joahima Hackera.
Jak na razie nie znalazłam książki w której tak dobrze opisane są doświadczenia i jednocześnie jest odniesienie do tego gdzie to występuje. Polecam



Opracowywanie lektur

Nasz drugoklasista czyta już lektury! Aby ułatwić mu pracę z lekturą stworzyłam mały "formularz" do tego celu.
Wygląda tak


Do pobrania tutaj
Można to oczywiście rozbudowywać lub tworzyć coś zupełnie nowego, ale nam ten sposób odpowiada i sprawdza się.

Workboxy

Workboxy są to pudełka, szufladki lub inne pojemniczki, do których wkładamy materiały do przerobienia przez dziecko na dany dzień. U nas są nimi pudełka widoczne na zdjęciu. Ozdabiamy w dowolny sposób najlepiej do zaakceptowania przez dziecko(lub dzieci same je ozdabiają na swój sposób). Każde pudełko ma swoje przeznaczenie np. matematyka, kaligrafia, czytanie, gry matematyczne itp. Ponumerowane kolejno. Dziecko wraz ze swoim planem dnia(patrz poniżej) wyjmuje materiał i pracuje z tym tylko pudełkiem. Po skończeniu odkłada puste pudełko i doczepia numer z planu lekcji na pudełko. Materiał przerobiony na stosik i bierze następne pudełko i tak do wypróżnienia  wszystkich. Dzieci pracują szybko i sprawnie wiedząc ile mają jeszcze do zrobienia i ile już zrobiły. Dobieram materiały indywidualnie tak, aby na przemian występował nudny temat i ciekawy. U nas działa rewelacyjnie. Chłopaki zaraz po wejściu do klasy zaglądają, co mają zadane na dziś i siadają do pracy.

Pomoce do stworzenia workboxów do pobrania za darmo w wersji angielskiej znajdziecie tutaj. Można również zrobić samemu. Musicie się również zaopatrzyć w laminator, który bardzo przydaje się do przygotowywania materiałów na zajęcia. (Ja kupiłam na Allegro za 50 zł firmy Tracer i mogę go polecić.) Przydadzą się również folie do laminatora i oczywiście drukarka. Aby doczepić numerki i obrazki na pudełka najlepsze są rzepy okrągłe, samoprzylepne(również dostępne na Allegro) oraz matalowe kółka - spinacze do spięcia planu lekcji. Polecam ten system ponieważ uczy dzieci samodzielnej pracy.
plan lekcji :)

Odsyłam zainteresowanych  do internetu gdzie właśnie się zainspirowałam tym systemem.

Tu oficjalna strona autorki tego systemu http://workboxsystem.com/index.html
Ewentualnie można posłuchać jedną z mam( wersja angielska)tutaj

Polecam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz