warto czytać

Książki, które szczególnie polecamy dla dzieci( i nie tylko :))
Poniższe pozycje są ulubionymi naszych chłopaków. Często czytane kilkakrotnie.


Kolejna ciekawa propozycja wydawnictwa Dwie Siostry:
Bardzo ładne wydanie. Wiele ładnych rycin, ale też opisy zwięzłe i krótkie.
Nauka ortografii może być ciekawa? Tak jeśli mamy do czynienia z takimi oto wierszykami:
 "Mówka sówki do mrówki" Urszuli Butkiewicz to zbór ortograficznych wierszy dla dzieciaków. Jedne proste a inne bardzo śmieszne. Pozycja nie tylko dla dzieci, które uczą się ortografii.

Właściwie nie wiem jak mi mogło umknąć coś takiego?! Książką po którą najczęściej sięgają dzieci to..."Mapy" Aleksandry i Daniela Mizielińskich wyd. Dwie Siostry 2012. Uwielbiamy je właściwie za wszystko. Ciekawa oprawa i dużo ważnych informacji o każdym kontynencie. To  przyjemna lektura i niezmarnowany czas.Nie wiedziałam gdzie umieścić kolejną pozycję książkową . Czy tu, czy może w pomocach szkolnych? Ale wybrałam to miejsce, bo niekoniecznie jest to pozycja szkolna. Ale polecam serdecznie. My akurat przygotowujemy się do I Komunii więc bardzo sobie ją chwalę. Jak to u ks. Pawlukiewiecza bywa jest ciekawie i z humorem krok po kroku wprowadza dzieci w tajniki Mszy Świętej. Krótko i treściwie. "Dzieciom o mszy świętej" Ks. Piotr Pawlukiewicz.


"Detektyw Blomkvist" A. Lindgren to wciągająca książka detektywistyczna dla dzieci. Raczej młodszych nastolatków. Jest to świat w którym liczy się przyjaźń, przyzwoitość i lojalność. Książki są trzy z całej serii. My przeczytaliśmy pierwszą, której okładka poniżej na zdjęciu. Bardzo przyjemna lektura nawet dla dorosłych :).Tu polecam recenzję pod którą się podpisuję.
"Gwizdek i śniegowa kula" Barbary Gawryluk to jedna z 4 książek o świstaku Gwizdku, który jest mieszkańcem Tatrzańskiego Parku Narodowego. Park ten objął również patronat nad tą serią. Bardzo edukacyjna i zabawna książka dla dzieci. Dowiecie się co zobaczył Gwizdek kiedy przebudził się z zimowego snu.
Tym razem coś dużego i kolorowego!! "Muk w podróży dookoła świata" autor Marc Boutavant. Super książka dla dzieciaków na długie godziny. Historia misia Muka, który wyrusza w świat zabierając ze sobą rower. Zabawne dialogi, dużo szczegółów, które w bardzo fajny sposób ukazują nam czym charakteryzują się przedstawione kraje. No to w drogę...


Jeśli wspomniałam już o rowerze to nie mogę zapomnieć czytanej przez nas kilkakrotnie "Afryki Kazika" Łukasz Wierzbickiego. Autor tej książki opisującą prawdziwą historię Kazimierza Nowaka w rewelacyjny sposób przedstawia ją dzieciom. Jeśli jeszcze będziecie mieli okazję spotkać się z autorem w czasie jego spotkań z dziećmi i młodzieżą to będzie to na pewno niezapomniane przeżycie. Odsyłam na jego stronę gdzie znajdziecie mnóstwo informacji http://www.lukaszwierzbicki.pl/?page_id=2
Polecam dla wersję dorosłych tego samego autora pt. "Rowerem i pieszo przez czarny ląd". Czyta się jednym tchem zarywając noce :).


Wiersze Danuty Wawiłow w książce "Wszędzie pachnie czekoladą". Lektura na pochmurne dni( i nie tylko) wiersze które bawią i zachwycają. Jeśli zaczniecie czytać to będziecie do niej wracać. Świat widziany oczami dzieci to cudowny świat radości i zmagań. Nasi chłopcy znają kilka wierszy na pamięć a szczególnie spodobał im się wiersz "O Fabianie" i oczywiście "Szybko":)
"Kiedy mały Findus się zgubił" wyd. Media Rodzinna autorstwa Svena Nordqvist. Książka zawiera zabawne ilustracje i bardzo ciekawe opisy. Jest kilka pozycji tego autora, wszystkie są bardzo ciekawe. Dostępne są również audiobooki czytane przez Jerzego Stuhra.
Kolejna pozycja to Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgren. Przecudna i zabawna opowieść dla dzieci, która wywołuje salwy śmiechu u nas i naszych dzieci. Warto  ją przeczytać, aby otworzyć przed nimi świat bez telewizji, komputera oraz innych wynalazków i zobaczyć jaka siła drzemie w dziecięcej wyobraźni.

 tej samej autorki i równie zabawne historie możemy spotkać w kolejnej naszej ulubionej książce     pt. Przygody Emila ze Smaladii.

Nie może tu też zabraknąć ostatnio przeczytanej dzieciom pozycji czyli Narnii. Cudowna książka z głęboką treścią. Czyta się z wielkim skupieniem pochłaniając strona po stronie. Piękny świat baśni gdzie spotykamy dobro i zło. Nasza ulubiona pozycja.Biblię, którą mogę z czystym sercem polecić to Biblia dla dzieci wyd. Vocatio pod red. ks. prof. Waldemara Chrostowskiego autor Anne de Graaf. Bogate ilustracje poza tym pisana językiem prostym a zarazem nie infantylnym. Cudowna.